08.05.2025

Automatyzacja magazynu dla każdego

Powszechna automatyzacja wydaje się odpowiedzią na wyzwania, przed którymi stoi dzisiejsza intralogistyka – wychodząc z takiego założenia, firma STILL rozwija skalowalne rozwiązania automatyzacyjne o niskim progu wejścia.

Firma STILL wychodzi z założenia, że przy odpowiednich warunkach i z właściwym partnerem technologicznym każde przedsiębiorstwo realizujące transport wewnętrzny może zautomatyzować część zadań intralogistycznych i na tym skorzystać.

Presja na wydajność i minimalizację kosztów w obliczu kadrowych niedoborów jest już stałym elementem logistycznego otoczenia konkurencyjnego. Prekursorami wdrożeń automatyzacji są duże, pracujące intensywnie przedsiębiorstwa, które mogą najwięcej na niej zyskać. Konieczność wykonywania operacji transportowych taniej, szybciej i bez błędów dotyczy jednak coraz większej liczby firm. Wydaje się więc, że w takich uwarunkowaniach powinno się systemowo obniżać próg wejścia w automatyzację. Na przekonaniu tym oparta jest strategia firmy STILL w zakresie rozwoju portfolio. – W STILL jesteśmy głęboko przekonani, że automatyzacja w intralogistyce stwarza ogromne możliwości – wyjaśnia Managing Director STILL, dr Florian Heydenreich. – Główną barierą jej upowszechnienia – szczególnie pośród mniejszych firm - jest przekonanie, że automatyzacja jest trudna do wdrożenia, droga i skomplikowana. Prawda jest jednak taka, że przy odpowiednich warunkach i z właściwym partnerem technologicznym każda firma obsługująca procesy transportowe może zautomatyzować część zadań i na tym skorzystać – tłumaczy.

Sprawdzony partner warunkiem udanej automatyzacji

Z technologicznego punktu widzenia automatyzacja jest coraz bardziej dostępna. Jednostkowe koszty czujników i skanerów maleją, powstają uniwersalne interfejsy automatyzacji, a oprogramowanie rozwija się, standaryzuje i upraszcza. Wszystko to pozwala skrócić czas wdrożenia i ułatwia serwisowanie rozwiązań automatyzacji. Dla jej udanego przeprowadzenia kluczowy jest dobór partnera, który pomoże z szerokiej gamy rozwiązań dobrać ten najbardziej adekwatne, a następnie zapewni wsparcie w całym procesie wdrożenia i eksploatacji. – Głównym źródłem niepowodzeń w projektach automatyzacyjnych jest czynnik ludzki. Problemy nie wynikają zazwyczaj z niedoskonałości technologii, a raczej nieodpowiedniego przygotowania, nierealistycznego planowania lub wadliwej komunikacji pomiędzy klientem a dostawcami – wyjaśnia dr Heydenreich. Kluczowy jest zatem dobór partnera wdrożenia, który wesprze firmę już na etapie kształtowania specyfikacji i dopasowania technologii do wymagań i rzeczywistych warunków. Firma STILL wypracowała skuteczny model takiej współpracy.

            Przeczytaj artykuł ekspercki ConneXXt.pl pt. „Od czego zacząć automatyzację magazynu?”

 

Kompetentni technicy serwisu sekretem udanej eksploatacji

Sam wybór i uruchomienie rozwiązań to dopiero początek cyklu życia automatyzacji. Kluczowa dla klientów – szczególnie mniejszych firm, nieposiadających odrębnych działów zajmujących się kwestiami technicznymi i automatyzacyjnymi – jest dostępność na co dzień osoby kontaktowej potrafiącej rozwiązać najczęściej zdarzające się problemy. Na ten element firma STILL stawia na równi, co na rozwój technologiczny skalowalnych systemów samojezdnych pojazdów transportu wewnętrznego klas AGV i AMR. Wózki automatyczne iGo easy są tworzone od podstaw z myślą o prostocie ich eksploatacji oraz możliwości serwisowania lokalnymi siłami sieci serwisu STILL – tak by nie generowały w tym zakresie kosztów związanych z potrzebą angażowania wyspecjalizowanych zagranicznych ekspertów.

                                         Dowiedz się więcej o założeniach skalowalnego modelu serwisu
                                                        rozwiązań automatyzacyjnych STILL Polska

 

STILL iGo easy – automatyzacja dla każdego

Domyślnym rozwiązaniem dla wdrożeń automatyzacyjnych na niewielką skalę jest portfolio rozwiązań STILL iGo easy. Należące do niej urządzania zostały stworzone z myślą o szybkim i łatwym wdrożeniu na zasadzie Plug and Play oraz intuicyjnej obsłudze, umożliwiającej korzystanie z nich nawet bez doświadczenia w automatyzacji. Wyrazem docenienia tej koncepcji przez branżę jest wyróżnienie nagrodą IFOY 2024 pierwszego należącego do niej wózka: podnośnikowego STILL EXV iGo easy. Wśród jego cech kreujących wartość dla klienta, jury doceniło szczególnie:

  • szybkie uruchomienie,
  • intuicyjny interfejs użytkownika oparty na przeglądarce internetowej,
  • możliwość opłacalnej automatyzacji operacji magazynowych w przypadku firm z mniejszymi flotami i niewielkim lub żadnym doświadczeniem w automatyzacji,
  • znormalizowane komponenty, szybki dostęp do serwisu i części zamiennych.

W uzasadnieniu przyznania rozwiązaniu nagrody pisano także o możliwości:

  • prostego uruchomienia wózka w trybie mieszanym wraz z wózkami ręcznymi
  • oraz przełączania się w dowolnym momencie na obsługę ręczną.

Jest to szczególnie pomocne w stopniowym wprowadzaniu pracowników w automatyzację, zmniejszaniu niepewności i budowaniu zaufania do nowych technologii. Opłacalność wdrożenia rozwiązań tej klasy można oszacować z użyciem kalkulatora korzyści z wdrożenia STILL iGo easy. Narzędzie to jest dostępne klientom za pośrednictwem inżynierów sprzedaży ds. automatyzacji STILL Polska.

                                  Adam Ulianowicki, Inżynier Sprzedaży ds. Automatyzacji STILL Polska
                                           e-mail: adam.ulianowicki@still.pl, tel. +48 600 907 236

 

STILL iGo systems – zaawansowana automatyzacja na miarę potrzeb

W przypadku złożonych projektów automatyzacji, w których duża liczba różnych pojazdów i systemów musi zostać zintegrowana, a otoczenie i przepływy materiałów automatycznie zmapowane – stosuje się rozwiązania klasy STILL iGo systems. Rozwiązania te są kompatybilne ze STILL iGo easy. Daje to możliwość systematycznego skalowania automatyzacji. Firmy, które dopiero rozpoczynają ten proces, mogą zacząć od małych rozwiązań, zdobyć doświadczenie, a następnie stopniowo zwiększać poziom automatyzacji w zależności od potrzeb.