14.06.2023

STILL zautomatyzował centrum dystrybucji Leroy Merlin

Kompleksowa modernizacja i automatyzacja magazynu sieci sklepów budowlanych z użyciem technologii STILL iGo systems, WMS i WCS

Branża: Logistyka – wdrożenie w centrum dystrybucji sieci sklepów budowlanych
Firma: Leroy Merlin
Wyzwanie: Zapewnienie wydajnej i bezpiecznej obsługi nawet 3,6 tys. palet dziennie
Rozwiązanie: Wdrożenie opartej o całościową analizę przepływu materiałów koncepcji funkcjonowania obiektu logistycznego – włącznie z automatyzacją jego istotnej części
Produkty: Automatyczne wózki widłowe w technologii STILL iGo systems: wózki systemowe VNA serii STILL MX-X oraz wózki podnośnikowe STILL EXV; system zarządzania i sterowania magazynem (WMS i WCS)

Firma STILL odgrywała rolę partnera technologicznego modernizacji centrum dystrybucji Leroy Merlin w Réau. Na drodze współpracy stworzono spójną koncepcję funkcjonowania obiektu z uwzględnieniem rozwiązań automatyzacyjnych.

Leroy Merlin to francuska marka sklepów detalicznych specjalizujących się w artykułach budowlanych, wnętrzarskich, ogrodniczych i dla majsterkowiczów. Jest obecna w kilkunastu krajach na całym świecie w formie kilkuset wielkopowierzchniowych sklepów samoobsługowych oraz niezbędnych do ich obsługi centrów logistycznych. Jedno z nich, położone w miejscowości Réau we francuskim departamencie Seine-et-Marne, przeszło ostatnio kompleksową modernizację z elementami automatyzacji.

Wyzwanie: zapewnienie wydajnej i bezpiecznej obsługi rosnącej liczby ładunków

Liczący 72 tys. mkw. powierzchni obiekt logistyczny ma docelowo mieścić asortyment liczący 8 tys. produktów i umożliwić obsługę 3,6 tys. palet dziennie. By to umożliwić, zdecydowano się wprowadzić automatyzację transportu wewnętrznego w oparciu o technologię STILL iGo systems. – Obecnie przechowujemy w magazynie łącznie około 4 000 artykułów. Wkrótce liczba ta wzrośnie do około 8 000 — mówi Olivier Mangnier, Project Manager w Leroy Merlin. Modernizacja miała za zadanie umożliwić zwiększenie wydajności pracy obiektu – tak, by sprostać nowym wymaganiom bez zwiększenia presji na pracowników ani ryzyka wypadków.

Rozwiązanie: przenośniki, zautomatyzowane wózki podnośnikowe i wózki systemowe VNA

Zwiększenie wydajności obsługi ładunków w centrum dystrybucji w Réau zgodnie z planowanymi zwyżkami intensywności pracy wymagało kompleksowego zaprojektowania strategii przepływu materiałów towarów, uwzględniającej m.in.:

  • wymiary ładunków,
  • optymalizację tras pokonywanych przez towary
  • oraz – w przypadku zastosowania automatyzacji – profile jazdy urządzeń AGV.

Dlatego też przed właściwym wdrożeniem przez okres trzech miesięcy w jednej z 12 stref magazynu prowadzono szeroko zakrojone testy. Miały one zapewnić kompatybilność wszystkich systemów: WMS (czyli systemu zarządzania magazynem), WCS (systemu sterowania magazynem) oraz przenośników różnych producentów, a także IT, BHP i PPOŻ. Na etapie planowania firma Leroy Merlin wykorzystała dodatkowo symulacje VR – tak, aby stanowiska pracy przy przenośnikach były jak najbardziej ergonomiczne. W efekcie powstała kompleksowa koncepcja łącząca wiele innowacyjnych technologii. Jej założenia są następujące:

  • przychodzące palety trafiają w strefie przyjmowania towarów na system przenośników;
  • w punkcie kontrolnym sprawdzane są wymiary, waga oraz zgodność parametrów ładunków z danymi zapisanymi w kodzie kreskowym;
  • ładunki, które pozytywnie przeszły weryfikację, zostają pobrane przez jeden z 16 funkcjonujących w zakładzie zautomatyzowanych wózków podnośnikowych EXV-SF w technologii STILL iGo systems do tymczasowego magazynu pick and drop o powierzchni 24 tys. mkw.;
  • na regały wysokiego składowania ładunki transportują stąd zautomatyzowane wózki systemowe VNA serii STILL MX-X iGo systems;
  • opuszczające tę sekcję magazynu ładunki po przepakowaniu do pojemników magazynowych trafiają na przenośniki i dalej do kolejnej strefy.

Zastosowane tu automatyczne wózki podnośnikowe STILL EXV-SF iGo systems są zasilane akumulatorami litowo-jonowymi. Technologia Li-Ion umożliwia ich ładowanie w punktach zlokalizowanych w pobliżu stref rozmieszczenia pojazdów. Wózki nawigują, rozpoznają drogę do stacji i identyfikują obiekty dzięki systemowi sterowania w oparciu o laserową metodę triangulacji. Automatyczne wózki systemowe VNA serii MX-X iGo systems przemieszczają się wzdłuż bardzo wąskich korytarzy bezbłędnie i szybko dzięki nitkom indukcyjnym oraz kamerom 3D.

Efekt: zwiększona wydajność i bezpieczeństwo za sprawą automatyzacji

Eksperci STILL na podstawie wnikliwej analizy potrzeb zaplanowali i zrealizowali kompleksowe wdrożenie odpowiadających im rozwiązań. W Leroy Merlin zastosowano wózki w sprawdzonej technologii iGo systems z systemami nawigacji najlepiej dopasowanymi do konkretnych stref i zadań. – Współpracujemy ze STILL od ponad 15 lat. Nasze relacje przez lata ewoluowały i rozwijały się aż do punktu, w którym STILL jest naszym partnerem we wszystkich oddziałach logistycznych we Francji — mówi Olivier Mangnier. – Dzięki wspólnie przeprowadzonej automatyzacji intralogistyki w Réau byliśmy w stanie zmniejszyć presję wywieraną na pracowników, ograniczyć do zera liczbę wypadków przy pracy i zaoferować naszym klientom krótsze czasy realizacji zamówień dzięki zwiększonej produktywności – konkluduje Project Manager w Leroy Merlin.