20.08.2021

Wózek elektryczny RX 20-16/P najlepszym wózkiem w historii VR

STILL RX 20 najbardziej wydajnym wózkiem w historii

Elektryczny wózek widłowy serii RX 20 w 3-kołowym wariancie z wydajną baterią, udźwigiem 1,6 t i punktem ciężkości 500 mm pobił rekord wydajności w testach VR. Udowodniono tym samym, że w ciągu godziny da się przewieźć 130 palet.

RX 20-16/P – najbardziej wydajny elektryczny wózek widłowy w historii testów VR i zdobywca tytułu Stapler Champion 20/21

Poddany próbom niemieckiego tygodnika branżowego VerkehrsRundschau (VR) czołowy wózek elektryczny STILL RX 20-16/P okazał się najbardziej wydajnym pojazdem w historii testów. To nie pierwszy raz, gdy rozwiązanie tej serii wyznacza nowe standardy.

Testy tygodnika VerkehrsRundschau to wydarzenie z wieloletnimi tradycjami. Sprawdzian składa się z dwóch części, w których uwagę zwraca się przede wszystkim na wydajność oraz ergonomię pracy. Prowadzą go każdorazowo 3 operatorzy, na co dzień pracujący na pełny etat w logistyce od przynajmniej 20 lat. Każdy z nich kieruje testowanym wózkiem na wystandaryzowanej trasie, a osiągi są mierzone w oparciu o 17 kryteriów. Jednym ze stałych elementów programu jest na przykład rozładunek i załadunek naczepy z 32 europaletami o masie 800 kg. Według badania opartego o opisaną wyżej metodologię, „Wózkowym Mistrzem” VerkehrsRundschau w 2021 roku został elektryczny wózek widłowy serii STILL RX 20-16/P. To wyposażony w wydajną baterią litowo-jonową (48 V, 625 Ah) trójkołowy pojazd z przeciwwagą. Charakteryzuje się udźwigiem do 1,6 tony i punktem ciężkości wynoszącym 500 mm. Jury zwróciło uwagę na fakt, że pod względem osiągów pojazd wypadł lepiej niż jakiekolwiek testowane dotąd rozwiązanie. – W trybie „Sprint” doświadczyliśmy mocy w pełnym znaczeniu tego słowa. Nasi operatorzy osiągnęli rekordowe czasy przejazdu, niezarejestrowane w dotychczasowej historii testów. W efekcie wózek był w stanie przewieźć w ciągu godziny 130 palet – relacjonuje przedstawiciel jury. Wyróżnikami najnowszego wózka elektrycznego RX 20 są według ekspertów VR także: doskonała widoczność uzyskana dzięki innowacyjnej budowie masztu oraz precyzyjny system sterowania. Przetestowany wózek elektryczny należy do docenianej, bestsellerowej serii RX 20 od czasu modernizacji w 2018 r. zwanej „elektryzującą”.

„Elektryzujące” wózki widłowe serii STILL RX 20


Wkrótce po swojej premierze w 2018 r. seria wózków elektrycznych RX 20 o udźwigu nominalnym od 1,4 do 2,0 ton została wyróżniona nagrodą IFOY. Już wtedy pojazdy zadziwiały swoimi osiągami.
Według zespołu testowego IFOY STILL RX 20 to nowy punkt odniesienia dla wózków widłowych w klasie udźwigu do 2 ton. Pojazd jest niezwykle cichy, a jego obsługa prosta i płynna. Widoczność we wszystkich kierunkach jest dobra. W tak kompaktowym wózku widłowym zaskakuje stosunkowo duża ilość miejsca dla operatora. Nowe standardy wyznacza także wszechstronny wyświetlacz STILL Easy Control oraz wyjątkowa efektywność energetyczna. Stanowiący opcję wyposażenia akumulator Li-Ion o pojemności 931 Ah umożliwia prace nawet przez 14 – 18 godzin i daje możliwość szybkich ładowań pośrednich – czytaliśmy w uzasadnieniu werdyktu jury IFOY. Inżynierowie STILL chwalili się, że to najlepszy wózek elektryczny RX 20 w historii. W porównaniu z przeciętnymi osiągami w tej kategorii produktów, model z tej serii wyróżnia się 17 proc. większym przyspieszeniem, podnoszeniem ładunku szybszym nawet o 48 proc., czasem pracy na jednym ładowaniu dłuższym o 109 proc. oraz 26 proc. wyższą średnią prędkością jazdy z paletą o masie 1 000 kg. W nowej konfiguracji pojazd poprawia te i tak już zadziwiające osiągi. Kontynuuje tym samym sięgającą 2005 tradycję, zgodnie z którą każdy nowy wózek elektryczny RX 20 stanowi rewolucyjną zmianę i staje się dla branży wskaźnikiem, co można osiągnąć w dziedzinie projektowania wózków widłowych.

Elektryczne wózki widłowe STILL RX 20 jako nośnik innowacji

Premiera pierwszej serii wózków elektrycznych STILL RX 20 miała miejsce w 2005 roku. Obok ponadprzeciętnej wydajności wyróżnikiem należących do niej pojazdów była boczna wymiana baterii. Rozwiązanie – znacznie szybsze, wygodniejsze i bardziej bezpieczne niż wymiana baterii z użyciem dźwigu – szybko upowszechniło się i stało się branżowym standardem. Na przestrzeni kolejnych lat bestsellerowe wózki elektryczne STILL o udźwigu do 2 t miały istotny wpływ na popularyzację technologii takich jak m.in. system ekologicznej jazdy Blue-Q czy zasilanie czołowych wózków widłowych bateriami litowo-jonowymi.

Więcej o historii innowacji i rekordów wydajności bitych przez modele tej serii można się dowiedzieć z opublikowanego w serwisie ConneXXt.pl artykułu: „Zawsze o krok przed rynkiem – STILL RX 20”.