17.10.2022

Wspólny projekt słowackich filii STILL i DHL dla Volkswagena

Systemy regałowe i wózki widłowe STILL w Volkswagen Slovakia

Branża: motoryzacyjna (automotive)
Firma: Volkswagen Slovakia
Wyzwanie: optymalizacja procesów i zagospodarowania przestrzeni w magazynie Volkswagen Slovakia
Rozwiązanie: system regałów mobilnych oraz zróżnicowana flota elektrycznych wózków widłowych i wózków techniki magazynowej
Produkty: wózki systemowe VNA STILL MX-X, elektryczne wózki widłowe z przeciwwagą STILL RX 20 i RX 60, wózki wysokiego podnoszenia STILL FM-X, zestawy transportowe z ciągnikami elektrycznymi, regały mobilne STILL

Zastosowane jako część floty zakładu w Bratysławie elektryczne czołowe wózki widłowe serii STILL RX 20 wyróżniają się dynamicznym przyspieszeniem, prędkościami jazdy do 20 km/h oraz wysoką precyzją manewrowania.

We współpracy z DHL Logistics firma STILL Slovakia opracowała projekt efektywnego wykorzystania przestrzeni magazynowej w fabryce Volkswagen Slovakia w Bratysławie będącej jednym z największych zakładów branży automotive w kraju.

Zakład Volkswagen Slovakia w Bratysławie nieustannie ewoluuje, by być w stanie produkować kolejne modele samochodów. Na bieżąco optymalizowane są procesy i zagospodarowanie przestrzeni magazynowej. Wdrażane są coraz nowsze rozwiązania na rzecz bezpieczeństwa. Za procesy logistyczne VW Slovakia – od zaopatrzenia i rozładunku po załadunek - całościowo odpowiada DHL Logistics Slovakia. Dzięki bliskiej współpracy firmy ze STILL Slovakia stworzono zaawansowany technicznie system intralogistyczny.

Intralogistyka ze STILL

By rozbudowany system logistyczny Volkswagen Slovakia mógł działać sprawnie, konieczne jest efektywne wykorzystanie zasobów i powierzchni magazynowej. Od 2007 r. jako dostawca przenośników i pojazdów transportu wewnętrznego z DHL Logistics Slovakia na rzecz zakładu w Bratysławie współpracuje firma STILL. – Długofalowe partnerstwo takie jak to zawsze opiera się o wzajemne zaufanie i jest uzależnione od umiejętności trafnego odpowiadania na potrzeby klientów – w tym przypadku specyficzne dla branży automotive – mówi Marián Fábry, Szef Sprzedaży STILL. Dodaje, że największym wyzwaniem w tym konkretnym wdrożeniu była optymalizacja procesów i zwiększenie efektywności wykorzystania przestrzeni magazynowej. Priorytetowo zadbano także o wysoką jakość obsługi serwisowej w całym okresie trwania umowy.

Szeroka gama technologii

W magazynie zakładu w Bratysławie Volkswagen Slovakia zastosowanie znajduje szeroka gama pojazdów intralogistycznych. Jego flotę transportu wewnętrznego tworzą wózki widłowe STILL w liczbie przekraczającej sto sztuk. Wykorzystywane są tu m.in.:

  • elektryczne wózki widłowe RX 20 i RX 60
  • wózki wysokiego składowania FM-X,
  • zestawy transportowe ciągników elektrycznych z systemem LiftRunner,
  • wózki systemowe VNA serii MX-X

Czołowe wózki elektryczne służą tu głównie do załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych oraz do umieszczania towarów na półkach. Modele serii RX 20 wyróżniają się dynamicznym przyspieszeniem, prędkościami jazdy do 20 km/h oraz precyzją manewrowania. Z kolei wózki linii RX 60 o udźwigu do 8 ton używane są ze względu na wydajność, ergonomię, zwrotność i efektywność energetyczną. W magazynie wysokiego składowania zastosowanie znajdują wózki serii FM-X wyposażone w system Active Load Stabilization (ALS). W ramach jego funkcjonowania automatycznie generowany impuls redukuje wibracje masztu, skracając czas oczekiwania na ustanie jego drgań nawet o 80 procent. W sekcji konstrukcji nadwozia samochodów osobowych sprawdzają się zestawy transportowe z ciągnikami elektrycznymi oraz ramą LiftRunner z hydraulicznym podnośnikiem. Odpowiadają one za zaopatrzenie linii produkcyjnych.

Indywidualizowane wózki systemowe do bardzo wąskich korytarzy

We współpracy z DHL i z myślą o magazynie wysokiego składowania zakładu Volkswagena w Bratysławie firma STILL opracowała specjalny wariant systemowych wózków VNA serii STILL MX-X. – W odpowiedzi na potrzebę umieszczenia w hali jak największej liczby palet podjęto decyzję o zastosowaniu pojazdów o wysokości podnoszenia do 11 metrów zdolnych do jazdy w trybie półautomatycznym. Pozostając w łączności z systemem zarządzania magazynem, umożliwiają one operatorowi szybkie i sprawne przemieszczenie się do określonych miejsc paletowych. Ułatwia to pracę, poprawia jej bezpieczeństwo i zwiększa przepustowość magazynu. Akumulatory wózków są stale ładowane podczas pracy w alejkach roboczych. Oszczędza to zarówno czas na wymianę baterii, jak i koszty budowy i eksploatacji stacji ładowania – wyjaśnia Marian Fábry.

Szyty na miarę system regałów mobilnych

Celem optymalnego zagospodarowania przestrzeni magazynów firma STILL dostosowuje systemy regałowe do specyfiki każdego obiektu. Jednym z rozwiązań zapewniających wysoką gęstość składowania są zastosowane w zakładzie Volkswagena regały mobilne pozwalające na umieszczenie na tej samej powierzchni nawet dwukrotnie większej liczby miejsc paletowych niż w przypadku regałów konwencjonalnych. Rozwiązanie sprzyja także redukcji kosztów oświetlenia, ogrzewania i chłodzenia. Szyny regałów są gładko osadzone w podłożu, a system oświetlenia, który jest automatycznie aktywowany ruchem, zapewnia odpowiednią widoczność i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa.

Serwis na miejscu

W fabryce Volkswagen Slovakia w Bratysławie serwis wózków widłowych odbywa się bezpośrednio w kompleksie, w punkcie serwisowym STILL na terenie zakładu. – Technicy STILL pracują w przestrzeni przystosowanej do potrzeb prac serwisowych. Jest ona w pełni wyposażona i restrykcyjne wymagania w zakresie jakości i bezpieczeństwa pracy – dodaje Marian Fábry z firmy STILL.