03.09.2019

Wózki elektryczne RX 20 w Porcie Southampton

Branża: Logistyka
Firma: Solent Stevedores
Wyzwanie: Poprawa bezpieczeństwa, wydajności oraz zmniejszenie poziomu emisji i negatywnego wpływu na środowisko transportu wewnętrznego w porcie o dużej intensywności pracy
Rozwiązanie: Modernizacja floty w oparciu o elektryczne wózki widłowe nowej generacji z kompletem rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo jazdy
Produkt: Czołowe wózki elektryczne RX 20, system zarządzania flotą STILL FleetManager

Solent Stevedores to przedsiębiorstwo specjalizujące się w obsłudze ładunków masowych w brytyjskich portach: St. Helier w Jersey, Immingham, Silvertown, Londynie oraz Southampton. Firma realizuje także usługi składowania i transportu standardowych ładunków – kontenerów, żywności świeżej, a ostatnio także bagażu pasażerów luksusowych promów. Ta część działalności firmy szczególnie zyskała na znaczeniu po ostatniej rozbudowie infrastruktury portu Southampton, która pozwoliła zwiększyć liczbę korzystających z niego operatorów wycieczkowców. Szykując się na wakacyjny sezon 2019 Solent Stevedores zdecydowali się na rozbudowę i modernizację floty wózków widłowych.

Charakterystyka obiektu
Solent Stevedores obsługuje około 80% statków wycieczkowych przepływających przez Port Southampton. W skali roku to obecnie około 370 promów, co jest równoznaczne z przyjęciem około 1,5 miliona pasażerów i transportowi nawet 2,7 miliona sztuk bagażu. Dodatkowo firma zajmuje się także obsługą załadunku na frachtowce towarów przywiezionych do portu ciężarówkami i odwrotnie – ze statków na samochody dostawcze. Wolumen obsługiwanych ładunków sięga w skali roku 100 tys. ton. W tych warunkach jednostkowe oszczędności przekładają się na duże pieniądze. Dlatego też firma postanowiła zainwestować w najnowsze wózki widłowe i zwiększyć z ich pomocą bezpieczeństwo i wydajność pracy, zmniejszając przy tym ślad węglowy swojej działalności i przygotowując przedsiębiorstwo na dalszy rozwój Portu Southampton pod kątem obsługi promów.

Zastosowane rozwiązanie
Nową flotę Solent Stevedores tworzy łącznie 35 elektrycznych wózków widłowych najnowszej generacji z indywidualnymi systemami bezpieczeństwa oraz elektronicznym systemem ewidencji pracy poszczególnych maszyn. Wózki są używane zarówno do przewozu bagażu pasażerów statków wycieczkowych, jak i towarów transferowanych w porcie między środkami transportu lądowego i morskiego. – Stanowiące trzon floty Solent Stevedores nowe wózki STILL RX 20 wyróżniają się kompaktową konstrukcją zapewniająca ponadprzeciętną zwrotność i najmniejszy promień skrętu w tej klasie udźwigu. Pozytywny wpływ na bezpieczeństwo pracy ma również kabina z wyjątkowo dużymi oknami gwarantująca doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach. Na wyższym poziomie analizy liczbę kolizji pomaga redukować również wykorzystanie systemu STILL FleetManager. Pozwala on równomiernie rozkładać pracę na wszystkie maszyny i unikać przeciążeń pojedynczych egzemplarzy, a do tego rejestruje wstrząsy i jednoznacznie identyfikuje sprawców wypadków, zwiększając odpowiedzialność operatorów za podejmowane czynności – mówi Grzegorz Kurkowski, specjalista ds. produktu STILL Polska. – Ze względu na wdrożenie przez Solent Stevedores systemu zarządzania ISO, wózki musiały być zweryfikowane pod kątem zgodności z jego wytycznymi dla bezpieczeństwa pracy i przeszły tę próbę pozytywnie – dodaje.

Efekty wdrożenia
Nowa flota została dobrze przyjęta zarówno przez operatorów, pasażerów obsługiwanych statków oraz kierownictwo firmy Solent Stevedores. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z nowych wózków – mówi Richard Gill-Martin, operator. – Kabina jest większa niż dotychczas, łatwo dosięga się też do układu sterowania, a i nowy wyświetlacz robi duże wrażenie. Co więcej, tryb pracy wózka można ustawić zgodnie z bieżącymi potrzebami, co pomaga zachować bezpieczeństwo pracy – dodaje. Perry Dack, menadżer ds. statków wycieczkowych, patrzy na nowe wózki z perspektywy obsługiwanych pasażerów: - Elegancki wygląd wózków dobrze pasuje do naszej marki. Do tego są bezpieczne, praktyczne i można na nich polegać. Dokładnie tego było nam tutaj potrzeba – stwierdza. Nowa flota wpisuje się także we wspólne ekologiczne cele Solent Stevedores i ABP (Związku Portów Brytyjskich). – Nieustannie pracujemy nad ograniczaniem naszego wpływu na środowisko, korzystając z podlegających recyklingowi materiałów, organizując procesy w niezagrażający otoczeniu sposób i – co kluczowe – wytwarzając energooszczędne pojazdy idealne do nastawionych na ekologię firm – mówi Nick Smith, Dyrektor Zarządzający STILL UK. – Jesteśmy dumni z dostawy 35 bezemisyjnych wózków i z tego, że pomagamy Solent Stevedores ograniczać ślad węglowy – konkluduje.