24.06.2022

STILL wyposażył nowy magazyn Formaster

Wózki systemowe i technologia Li-Ion od STILL dla marki Dafi

Firma STILL Polska całościowo wyposażyła magazyn wysokiego składowania w obiekcie produkcyjno-magazynowym firmy Formaster, właściciela marki Dafi.

Branża: Produkcja urządzeń i akcesoriów dla przemysłu oraz gospodarstw domowych: urządzeń do uzdatniania wody (dzbanki, butelki i filtry), pojemników na żywność i grzejników grafitowych

Firma: Formaster Group z siedzibą w Kielcach, właściciel marek: Dafi, SeeYoo, HexR

Wyzwanie: Wydajne zagospodarowanie przestrzeni magazynowej i zapewnienie niezawodności funkcjonowania floty transportu wewnętrznego

Rozwiązanie: System regałowy wysokiego składowania STILL wraz z wózkami zdolnymi efektywnie go obsługiwać, całościowe wdrożenie floty w technologii Li-Ion oraz kompleksowa umowa serwisowa

Produkty: doradztwo intralogistyczne STILL, wynajem długoterminowy z umową full service, systemy regałowe wysokiego składowania, wózki systemowe VNA STILL MX-X, wózki z rozkładaną platformą dla operatora: podnośnikowe STILL EXV-SF oraz unoszące EXH-SF oraz wózek do kompletacji STILL OPX i elektryczny wózek czołowy STILL RX 60

Formaster Group, będąca m.in. producentem wyrobów marki Dafi i jej właścicielem, zdecydowała się na rozbudowę hal magazynowo-produkcyjnych i modernizację floty intralogistycznej w oparciu o technologię Li-Ion i rozwiązania do magazynów wysokiego składowania we współpracy z firmą STILL.

Grupa Formaster to posiadający ponad 30-letnie doświadczenie na polskim rynku producent urządzeń i akcesoriów dla przemysłu oraz gospodarstw domowych, którego najbardziej rozpoznawalną marką są filtry, dzbanki i butelki Dafi. Zatrudniające ponad 450 osób przedsiębiorstwo w swojej działalności stawia na innowacyjność, produkcyjną autonomię i minimalizację śladu środowiskowego swojego funkcjonowania. Rozbudowując zlokalizowany w woj. świętokrzyskim zakład firma szukała ekologicznych i niezawodnych rozwiązań intralogistycznych, pozwalających efektywnie zagospodarować przestrzeń magazynową. – Ochrona środowiska naturalnego jest jednym z kluczowych elementów działalności Formaster Group. Nasze projekty i procesy są przemyślane pod kątem minimalizacji ich śladu węglowego – mówi Maciej Bursztein, członek zarządu, dyrektor ds. rozwoju Formaster Group. – Prowadzimy wewnętrzny recykling odpadów przemysłowych, korzystamy z odnawialnych źródeł energii i utrzymujemy pasieki, w których żyje łącznie milion pszczół. Z uwzględnieniem ekologii dobieramy także dostawców oraz rozwiązania transportu wewnętrznego. Był to ważny czynnik decyzyjny w kwestii wyposażenia magazynu naszej nowej hali – dodaje.

Do wyposażenia: 18-metrowy magazyn wysokiego składowania

W ramach inwestycji powstała nowa hala produkcyjna oraz magazyn wysokiego składowania o wysokości 18 metrów. Została ona połączona z istniejącym zakładem w podkieleckiej Bilczy, ale stanowi odrębny system planowania produkcji i niezależnych linii technologicznych. Obiekt i wprowadzona dzięki niemu zmiana sposobu wytwarzania pozwoliła zwiększyć potencjał produkcyjny marki Dafi o blisko 200 procent. W skali roku firma wytwarza kilkadziesiąt milionów sztuk filtrów, które – wraz z dzbankami i butelkami filtrującymi trafiają do odbiorców w 30 krajach w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. – Zależało nam na tym, by po rozbudowie obiekt magazynowy przyczynił się do zwiększenia przepustowości produkcji naszego zakładu. Szukaliśmy opłacalnych w długofalowej perspektywie, przyjaznych środowisku i wygodnych w użytkowaniu rozwiązań. O pomoc w ich doborze zwróciliśmy się do firmy STILL Polska – relacjonuje Maciej Bursztein. W efekcie rozbudowy zakładu firma Formaster Group dysponuje obiektami o łącznej pojemności 10 tysięcy miejsc paletowych. Powierzchnia zespołu obiektów w Bilczy wynosi natomiast ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych.

Rozwiązanie: wózki systemowe VNA Li-Ion i system regałowy wysoki na kilkanaście metrów

Jako wyposażenie głównego magazynu nowej hali Formaster Group zaproponowano systemy regałowe o wysokości przekraczającej 13 metrów. Infrastrukturę zaprojektowano tak, by była w stanie pomieścić 4 725 miejsc paletowych. Do ich obsługi przewidziano wózki systemowe VNA STILL MX-X samodzielnie przemieszczające się wzdłuż nitek indukcyjnych i wyposażonych w system STILL Active Floor Compensation. – System aktywnej kompensacji nierówności podłoża STILL AFC to innowacyjne rozwiązanie, które – zamiast tłumić drgania masztu ograniczające efektywność kompletacji na najwyższych kondygnacjach regałów, eliminuje przyczynę ich powstawania. Czujniki systemu rejestrują względną wysokość kół na osiach nośnych i automatycznie wyrównują w czasie rzeczywistym ich położenie. Rama pojazdu jest w efekcie przez cały czas wypoziomowana, a maszt utrzymany w idealnym pionie. Do minimum ograniczone są jego drgania, co przekłada się na sprawne wykonywanie zadań przeładunkowych – tłumaczy Adrian Borończyk, Doradca Handlowy STILL Polska. Uzupełnieniem floty – pozyskanej w oparciu o wynajem długoterminowy z obsługą Full Service są wózki STILL z rozkładaną platformą dla operatora: podnośnikowe EXV-SF oraz unoszące EXH-SF oraz wózek do kompletacji STILL OPX i elektryczny wózek czołowy STILL RX 60. Wszystkie pojazdy zasilane są litowo-jonowymi bateriami trakcyjnymi.

Efekt: wysoka gęstość składowania i sprawne funkcjonowanie dzięki technologii Li-Ion

Zastosowane systemy regałowe pozwoliły wydajnie zagospodarować przestrzeń magazynową, a dobrze dobrana flota, włącznie z rozwiązaniami takimi jak technologia Li-Ion i kompleksowa obsługa serwisowa zagwarantowała sprawne funkcjonowanie zakładu. – Zaproponowane przez STILL i dopracowane wspólnie rozwiązanie spełniło nasze założenia i oczekiwania. Regały wysokiego składowania pozwalają na skuteczne magazynowanie na dostępnej powierzchni niemal 5 000 palet. System kompensacji nierówności podłoża zapewnia wydajną pracę obsługujących je wózków, a na etapie inwestycji przyniósł nam oszczędności związane z wyborem posadzki – tłumaczy Maciej Bursztein. – Operatorzy chwalą bezobsługowe baterie litowo-jonowe i wygodę ich ładowania. Z punktu widzenia zarządczego, przekonała nas ich trwałość i możliwość zaoszczędzenia miejsca, które przy zastosowaniu starszej technologii zajęłaby akumulatorownia. Wynajem długoterminowy z opcją full-service, w ramach którego udostępniono nam flotę, daje nam z kolei pewność, że wózki będą działać, jak należy – bez dodatkowych nakładów z naszej strony. Jesteśmy zadowoleni z przeprowadzonej rozbudowy i wprowadzonych modernizacji. Oceniamy ją pozytywnie zarówno z perspektywy kosztowej, jak i na podstawie relacji operatorów – podsumowuje członek zarządu oraz dyrektor do spraw rozwoju Formaster Group, właściciela marki Dafi.