25.02.2019

Regały, wózki do kompletacji i reach trucki w centrum dystrybucji Reisser AG

Branża: Budowlana
Firma: Reisser AG
Wyzwanie: Konieczność rozbudowy magazynu i zapewnienia jego wysokiej przepustowości w związku z rosnącym rynkiem handlu B2B online
Rozwiązanie: Obiekt wysokiego składowania z systemem zarządzania magazynem o rozszerzonych funkcjonalnościach
Produkt: Regały wysokiego składowania, wózki do kompletacji pionowej STILL EK-X oraz reach trucki STILL FM-X

By przygotować się na dalsze wzrosty liczby zamówień online, Reisser AG – niemiecka firma zajmująca się hurtowym handlem urządzeniami grzewczymi, klimatyzacyjnymi, armaturą wodną oraz ceramiką sanitarną – postanowiła wznieść nowy, obsługujący jednocześnie kilka grup produktów magazyn o dużej wydajności i gęstości składowania – uzyskanej dzięki zastosowaniu wielokondygnacyjnych regałów i wózków widłowych umożliwiających sprawne odkładanie i pobieranie ładunków.

Charakterystyka obiektu
Nowy magazyn, mieszczący zapasy około 2/3 spośród 28 000 produktów tworzących asortyment Reisser, stanowi największą inwestycję w dziejach firmy. Jego zadaniem jest terminowe zaopatrywanie 17 oddziałów oraz 52 partnerów prowadzących handel detaliczny. Na regałach paletowych składowane są wyroby z takich grup produktowych jak: armatura wodna, ogrzewanie oraz ceramika sanitarna. Na wyższych kondygnacjach lokalizowane są lżejsze ładunki: ściany kabin prysznicowych, materiały izolacyjne i wanny z tworzyw sztucznych. By zapewnić sprawną pracę i umożliwić jednoczesną kompletację zamówień oraz składowanie dostarczanych produktów, regały podzielono alejkami 3,68 metra, a magazyn wyposażono w kompaktowe wózki będące w stanie swobodnie mijać się i manewrować w korytarzu roboczym tej szerokości.

Zastosowane rozwiązanie
Z myślą o obsłudze nowego magazynu stworzono liczącą łącznie 32 wózki flotę złożoną z reach trucków i wózków do kompletacji pionowej. Głównymi kryteriami ich doboru była kompaktowa konstrukcja umożliwiająca jednoczesną realizację zadań z zakresu kompletacji i składowania w jednej alejce przez dwa pojazdy, zdolność sięgnięcia na ostatnie kondygnacje regałów oraz wyposażenie w systemy zwiększające bezpieczeństwo oraz wydajność pracy. – Ładunki trafiają na najwyższe półki za sprawą reach trucków STILL FM-X, które na poziomie 13 metrów charakteryzują się udźwigiem resztkowym wynoszącym 400 kg. Zainstalowany w nich system Easy Target pozwala zautomatyzować podnoszenie ładunku na określoną wysokość, a układ aktywnej stabilizacji masztu znacząco skraca czas jego drgania po podniesieniu palety. W efekcie poszczególne zadania realizowane są znacznie szybciej niż gdyby użyć wózka wysokiego podnoszenia bez tego typu systemów – relacjonuje Grzegorz Kurkowski, specjalista ds. produktu STILL Polska. – Efektywność pobierania ładunków do realizacji zamówień zapewnia z kolei kilkanaście wózków STILL EK-X. Dzięki maksymalnej prędkości jazdy wynoszącej 13 km/h, szybkości podnoszenia do 0,4 m/s, zasięgowi do 12 metrów oraz inteligentnym układom wsparcia operatora wprowadzają one wydajność kompletacji na nowy poziom. System OptiSpeed gwarantuje, że pojazd jeździ z najwyższą prędkością zawsze, kiedy jest to bezpieczne, a tryb Blue-Q wydłuża czas pracy na jednej baterii. Atutem jest także dobra widoczność uzyskana dzięki przemyślanej konstrukcji kabiny i energooszczędnym reflektorom LED – tłumaczy Kurkowski. Zarówno EK-X jak i FM-X charakteryzują się kompaktową konstrukcją, dzięki czemu mieszczą się koło siebie z zapasem w szerokich na 3,68 m alejkach magazynu. Dalsze zwiększenie wydajności możliwe było dzięki całościowemu wdrożeniu rozszerzonego systemu zarządzania magazynem klasy SAP EWM. Rozwiązanie identyfikuje na przykład najlepsze miejsce składowania ładunku na górnych półkach regału w zależności od jego masy i pomaga optymalizować przepływy materiałów.

Efekty wdrożenia
Dzięki zastosowaniu wózków serii EK-X liczba realizowanych dziennie kompletacji zwiększyła się do 3 tys. zamówień. Wydajność na tym poziomie pozwala na bieżąco odpowiadać na popyt mimo znaczących wzrostów w handlu B2B – odkąd nowy magazyn zaczął funkcjonować, nie zdarzyło się, by na koniec dnia pozostały nieskompletowane zamówienia. – Sekretem sukcesu wdrożenia w Reisser AG jest nie tylko doskonałe dostosowanie poszczególnych wózków do specyfiki zadań w magazynie wysokiego składowania, ale także interakcje pomiędzy pojazdami – mówi specjalista ds. produktu STILL Polska. – Fakt, że w jednej alejce mogą być jednocześnie realizowane zadania składowania i kompletacji znacząco przyczynia się do ogólnej efektywności procesów transportu wewnętrznego w tym zakładzie– podsumowuje Grzegorz Kurkowski.