02.01.2020

Petrofer: Flota jak dobrze naoliwiona maszyna

Branża: Inżynieria mechaniczna

Firma: Petrofer

Wyzwanie:optymalizacja procesów intralogistycznych po restrukturyzacji przedsiębiorstwa

Rozwiązanie:kompleksowo dopasowany do potrzeb ewidencji system zarządzania flotą

STILL Produkt:złożony z 9 aplikacji system STILL neXXt fleet zbierający dane floty i prezentujący je użytkownikom w przejrzystej, graficznej formie

Charakterystyka obiektu
Petrofer Chemie to działająca globalnie – w ponad 50 krajach – firma specjalizująca się w wytwarzaniu przemysłowych środków smarnych, płynów do maszyn itp. W skali świata zatrudnia 1100 osób. Jej asortyment obejmuje przeszło 1200 produktów, a oferta stale poszerza się o nowe rozwiązania dopasowane do indywidulanych potrzeb przedsiębiorstw klientów. Elementem niedawnej restrukturyzacji w siedzibie przedsiębiorstwa w Hildesheim było wdrożenie narzędzi optymalizacji floty transportu wewnętrznego składającej się z wózków czołowych, nożycowych oraz paletowych. By zapewnić, że będzie ona funkcjonować jak dobrze naoliwiona maszyna, sięgnięto po nowoczesne rozwiązania z pogranicza doradztwa intralogistycznego oraz cyfryzacji i informatyzacji.

Zastosowane rozwiązanie

Firma STILL, która ostatecznie została dostawcą rozwiązania zarządzania flotą dla Petrofer, zaproponowała klientowi 30-dniowy okres testowania systemu złożonego z dziewięciu aplikacji w pakiecie z eksperckim wsparciem. – STILL neXXt fleet to nowoczesny, webowy fleet manager dostępny w formie abonamentu, którego wielkość uzależnia się od liczby wykorzystywanych subaplikacji. Można je dowolnie łączyć, tworząc system dopasowany do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa – mówi Krzysztof Pigla, specjalista ds. produktu STILL Polska. – Obok podstawowego, bezpłatnego dla wszystkich klientów STILL modułu umożliwiającego przegląd wózków składających się na flotę transportu wewnętrznego dostępne są aplikacje stanowiące podstawę trafnej identyfikacji stanu zajętości poszczególnych maszyn i ich czasu pracy, a także pozwalające odczytywać kluczowe wskaźniki efektywności floty (KPI). Z powodzeniem mogą one służyć optymalizacji procesów logistycznych w przedsiębiorstwie oraz wsparciu decyzji zakupowych konkretnymi danymi – tłumaczy Pigla. Program obsługuje wszystkie wózki niezależnie od marki producenta. Doradcy STILL dokonali w Petrofer migracji danych maszyn transportu wewnętrznego do aplikacji i stworzyli ekran interfejsu dopasowany do potrzeb menadżerów firmy klienta. Od tego momentu mieli oni na bieżąco wgląd we wszystko, co działo się we flocie.

Efekt wdrożenia
Za pośrednictwem STILL next fleet osoby odpowiedzialne za zarządzanie flotą transportu wewnętrznego w Petrofer w kilka kliknięć mogą uzyskać informacje na temat obłożenia wózków pracą, liczby roboczogodzin poszczególnych pojazdów w danej jednostce czasu, kosztów eksploatacji, łącznych nakładów na każdy z wózków, terminów serwisowania i wielu innych – i to z każdego miejsca z dostępem do Internetu. - Dzięki STILL next fleet możemy precyzyjnie monitorować koszty eksploatacji floty w rozbiciu na opłaty za badania, serwis, naprawy wskutek kolizji itp. To znacznie więcej informacji niż byliśmy w stanie wydobyć z naszego użytkowanego dotychczas oprogramowania ERP – mówi Yvonne Wachtendorf z działu utrzymania ruchu Petrofer. – Nowe, kompleksowe narzędzie daje nam wgląd konieczny, by dokonać optymalizacji kosztowej naszych procesów – podsumowuje.