01.08.2022

Wynajem wózków widłowych – kiedy warto skorzystać

Wypożyczalnia wózków widłowych

Wynajem krótkoterminowy i wynajem długoterminowy wózków widłowych – jakie możliwości dają i gdzie przede wszystkim znajdują zastosowanie?

Wynajem wózków widłowych STILL Polska zapewnia dostęp od ręki do szerokiej gamy środków transportu wewnętrznego na okresy od kilku dni do kilkudziesięciu miesięcy.

Wypożyczenie wózków widłowych to interesujący sposób na optymalizację kosztów pozyskania środków transportu wewnętrznego. Kiedy i w jakich warunkach jest opłacalny wynajem długoterminowy i krótkoterminowy wózków widłowych?

Jak wynika z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), rynek wynajmu długoterminowego ma się wyjątkowo dobrze. W związku z wciąż występującymi wskutek pandemii i wojny kłopotami z dostępnością części komponentów używanych w produkcji nowoczesnych pojazdów, terminy dostaw nowych maszyn są wydłużone. Szukając w tej sytuacji innych rozwiązań, przedsiębiorcy zwracają się ku wynajmowi. W efekcie odsetek samochodów osobowych pozyskanych przez firmy na zasadzie wynajmu w I kwartale 2022 r. sięgnął rekordowego poziomu 27,4 proc. Łączna liczba aut we flotach wynajmu zwiększyła się w ujęciu r/d/r o 9 proc. Podobne uwarunkowania wpływają na współczesny rynek środków transportu wewnętrznego. Myśląc o rozbudowie floty intralogistycznej warto więc dowiedzieć się: jakie możliwości daje wynajem wózków widłowych, czy takie rozwiązanie jest opłacalne także w innych niż obecna sytuacjach, z jakimi kosztami się wiąże oraz jakie modele oferuje wypożyczalnia wózków widłowych.

Wynajem wózków widłowych – rodzaje i możliwości

Jako wynajem wózków widłowych na rynku funkcjonują dwie z jednej strony podobne, ale w gruncie rzeczy zaspokajające inne potrzeby usługi. Wynajem krótkoterminowy polega na wypożyczeniu wózków widłowych na okres szczytów logistycznych, sezonowego peaku czy pojedynczych zleceń realizowanych przez firmy, które na co dzień nie potrzebują sprzętu tego rodzaju. Korzysta się z niego zazwyczaj tydzień-dwa lub kilka miesięcy. Wynajem długoterminowy wózków widłowych to natomiast realna alternatywa dla leasingu czy posiadania floty transportu wewnętrznego na własność. Stosują go chętnie firmy, w których pojazdy transportu wewnętrznego są eksploatowane stale i intensywnie. Po zakończeniu okresu trwania umowy, wózki wymienia się na nowsze, nie przejmując się amortyzacją wynikającą z użytkowania maszyn.

W jakich branżach zastosowanie znajduje krótkoterminowy wynajem wózka widłowego?

Ze względu na swoją specyfikę, wynajem krótkoterminowy jest popularny w branżach charakteryzujących się sezonowością. W miesiącach poprzedzających lato środki transportu wewnętrznego są chętnie wypożyczane przez przedsiębiorstwa produkujące napoje. Latem i jesienią – w trakcie zbiorów oraz dalszego transportu i przetwórstwa płodów rolnych – po wózki widłowe sięgają firmy uprawiające owoce i warzywa oraz przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego. Na przełomie jesieni i zimy – gdy rozpocznie się sezon ofert typu Black Friday / Cyber Monday i, szerzej, świątecznych zakupów – dodatkowa pomoc i sprzęt potrzebne są w branży e-commerce i centrach dystrybucji.

Kiedy opłacalny jest długoterminowy wynajem wózków widłowych

Wynajem długoterminowy wózków widłowych jest realnie opłacalną alternatywą dla posiadania własnych pojazdów szczególnie w przedsiębiorstwach, w których procesy transportowe są intensywne. Dostawca odpowiada za utrzymanie stanu technicznego wózków z wypożyczalni, nie trzeba więc przejmować się serwisowaniem i konserwacją. Im wyższe natężenie prac, w tym większym stopniu wózki na siebie zarabiają. Pod warunkiem dobrego dobrania sprzętu i pakietu usług wynajem długoterminowy wózków widłowych może być opłacalny w niemal każdej firmie, w której procesy transportu wewnętrznego są istotnym elementem codziennego funkcjonowania.

Flota wynajmu wózków widłowych STILL Polska

Ważną zaletą skorzystania z usług wypożyczalni wózków widłowych jest wyeliminowanie konieczności posiadania własnych pojazdów oraz związanych z tym obciążeń administracyjnych, księgowych i technicznych. Korzyści innego rodzaju wynikają z faktu, że podpisując nową umowę, można ściśle dostosować wynajmowane wózki widłowe do bieżących potrzeb. Na flotę wynajmu STILL składa się ponad 3 000 zróżnicowanych wózków widłowych. Oferta obejmuje pojazdy wszystkich typów:

  • elektryczne wózki widłowe z przeciwwagą,
  • wózki spalinowe,
  • wózki wysokiego składowania,
  • wózki unoszące,
  • wózki podnośnikowe,
  • wózki do kompletacji,
  • ciągniki elektryczne.

Tabor jest stale rozbudowywany i modernizowany. W razie potrzeby dostępne są także pojazdy w niestandardowych konfiguracjach. Usługa wynajmu obejmuje także obsługę serwisową wypożyczonych wózków widłowych.

Serwis wynajętych wózków widłowych

Będąca zazwyczaj komplementarnym elementem umowy najmu umowa serwisowa przenosi odpowiedzialność za utrzymanie dobrego stanu technicznego floty na dostawcę. W ramach stałej raty technicy serwisu dbają o przeglądy, zapobiegają usterkom, naprawiają wózki w razie awarii. Jeśli zreperowanie pojazdu jest czasochłonne, na jego czas można pozyskać wózek zastępczy. Całościowa obsługa serwisowa pojazdów transportu wewnętrznego przez dostawcę gwarantuje usługobiorcy wygodę, bezpieczeństwo i święty spokój.

Jaki jest koszt wynajmu wózka widłowego?

Cena wynajmu wózków widłowych uzależniona jest od ich typu, okresu najmu oraz ich liczby. Koszty wypożyczenia pojedynczych, mniejszych wózków: unoszących i podnośnikowych czy ciągników elektrycznych zaczynają się od kilkuset złotych za tydzień. W przypadku dużych i bardziej specjalistycznych maszyn trzeba liczyć się z nakładami od tysiąca złotych wzwyż za siedem dni. W przypadku wynajmu długoterminowego wózków widłowych, warunki umowy negocjowane są indywidualnie. W uproszczeniu można jednak przyjąć, że im dłuższy okres wynajmu i większa liczba pojazdów, tym niższy jednostkowy koszt przypadający na roboczogodzinę jednego wózka.