19.05.2021

Technologia Li-Ion i elektryczne wózki widłowe zasilane z wtyczki

Korzyści z zastosowania wózków widłowych w technologii Li-Ion

Dynamicznie rośnie rynek litowo-jonowych akumulatorów do wózków widłowych elektrycznych. Uzasadnieniem tego stanu rzeczy są przewagi technologiczne i prostota eksploatacji baterii Li-Ion.

Elektryczne wózki widłowe z przeciwwagą serii RX 20 są dostępne z akumulatorami litowo-jonowymi, z możliwością podłączenia baterii różnych typów, a także ze zintegrowanym prostownikiem.

Wyposażony w litowo-jonową baterię trakcyjną elektryczny wózek widłowy jest bardziej dostępny w ciągu zmiany, zużywa mniej energii i pracuje wydajniej niż wariant z akumulatorem kwasowo ołowiowym. Technologia ta daje także nowe możliwości organizacji pracy magazynu.

Choć według raportu Research Dive rozwiązania kwasowo-ołowiowe będą wciąż mieć największy udział w globalnym rynku, w najbliższym czasie technologia Li-Ion będzie najdynamiczniej przybierać na wartości. W perspektywie 2026 roku światowy rynek litowo-jonowych akumulatorów trakcyjnych do wózków widłowych ma osiągnąć wartość 1,35 mld dolarów Eksperci wiążą fakt rosnącej popularności tego rodzaju baterii przede wszystkim z żywotnością, wydajnością i niskimi kosztami eksploatacji. Istnieje jednak także mniej uchwytna, ale także istotna kategoria ich zalet. To większa elastyczność organizacji procesów intralogistycznych niosąca potencjał oszczędności czasu i powierzchni magazynowej oraz wyeliminowania niebezpiecznych zdarzeń.

 

Eksploatacyjne przewagi technologii Li-Ion w elektrycznych wózkach widłowych

Pomimo że koszt ich zakupu jest wyższy niż w przypadku modeli z bateriami kwasowo-ołowiowymi, elektryczne wózki widłowe wyposażone w akumulatory Li-Ion są bardzo opłacalne w przedsiębiorstwach o dużym natężeniu pracy. Po pierwsze, ich żywotność jest co najmniej dwukrotnie wyższa (i sięga 4 tys. cykli ładowania). Po drugie, wydajność energetyczna procesu ładowania jest 30-40% większa. Po trzecie, nowoczesne litowo-jonowe akumulatory do wózków widłowych pozwalają wykorzystać aż 95 proc. energii zmagazynowanej w akumulatorze, a ładowanie do połowy pojemności trwa zaledwie około 30 minut i nie powoduje spadku żywotności baterii. W efekcie wózki mogą działać niemal bez przerwy również w trybie 3-zmianowym. Istotne znaczenie dla funkcjonowania zakładu ma także to, jak łatwo ładuje się elektryczny wózek widłowy z akumulatorem w technologii Li-Ion.

Prostota i bezpieczeństwo ładowania elektrycznych wózków widłowych Li-Ion

Szereg dodatkowych korzyści z wdrożenia we flocie elektrycznych wózków widłowych baterii litowo-jonowych można dostrzec, gdy przyjrzy się uważniej różnicy w wytycznych ładowania i obsługi pomiędzy nimi a akumulatorami kwasowo-ołowiowymi. W przypadku tych ostatnich konieczne jest dolewanie wody i wyrównywanie poziomu elektrolitu, a ze względu na ryzyko gazowania należy prowadzić ładowanie w wyodrębnionych, wentylowanych akumulatorowniach. Wykonywanie tych zadań zabiera czas operatorom i wymaga dodatkowego miejsca w obiekcie logistycznym. Miejsca, które w przypadku baterii litowo-jonowych może być wykorzystane na kreowanie wartości dodanej dla klienta. Akumulatory do wózków widłowych elektrycznych w technologii Li-Ion są bowiem całkowicie szczelne i bezobsługowe. Nie niosą ani ryzyka oparzenia elektrolitem, ani nie wymagają do ładowania odrębnego pomieszczenia. Pozwalają w efekcie zwiększyć poziom bezpieczeństwa i lepiej wykorzystać przestrzeń, a dzięki zastosowaniu rozproszonych punktów ładowania – zaoszczędzić czas. Opcja ładowania elektrycznego wózka widłowego z gniazdka sieciowego umożliwia choćby uzupełnienie pojemności baterii podczas przerw socjalnych i przejmowania zmiany przez kolejnego operatora.

 

Oferowane przez STILL wózki widłowe elektryczne na baterie Li-Ion ładowane z sieci

Z możliwością ładowania akumulatora „na wtyczkę” dostępne są obecnie elektryczne wózki widłowe w technologii Li-Ion wszystkich najpopularniejszych typów:

  • Wózki unoszące (z dyszlem oraz z platformą dla operatora)
  • Wózki podnośnikowe
  • Ciągniki elektryczne
  • Wózki do kompletacji
  • Elektryczne wózki widłowe

Bogato ilustrowane i urozmaicone materiałami wideo zestawienie modeli wózków dostępnych z bateriami litowo-jonowymi i możliwością ładowania z sieci można znaleźć w artykule „Wózki widłowe na wtyczkę w technologii Li-Ion” opublikowanym w serwisie ConneXXt.pl. Zachęcamy do lektury.