11.01.2022

LXT i LXW – nowy ciągnik elektryczny i wózek platformowy STILL

Nowe ciągniki elektryczne i wózki platformowe STILL LXT i LXW

Firma STILL wprowadza na rynek dwie nowe serie ciągników elektrycznych i wózków platformowych: LXT i LXW, wyróżniających się pod względem wydajności oraz bezpieczeństwa pracy. System DSR, w który zostały wyposażone, jest nominowany do nagrody IFOY 2022.

Ciągniki elektryczne STILL LXT oraz wózki platformowe STILL LXW uzupełniają ofertę firmy w tym segmencie.

Oferta firmy STILL została poszerzona o ciągniki elektryczne o uciągu od 12 do 35 ton serii LXT 120-350 oraz elektryczne wózki platformowe LXW 20-30 o udźwigu od dwóch do trzech ton na powierzchni ładunkowej oraz uciągu od sześciu ton. Korzystające z innowacyjnego systemu wspomagania jazdy po rampach pojazdy o modułowej konstrukcji i licznych opcjach wyposażenia dodatkowego zostały z sukcesami przetestowane pod kątem pracy w stoczniach, branży automotive, firmach logistycznych i spedycyjnych oraz na lotniskach i dworcach.

Szybkie, dobrze wyposażone i solidne ciągniki elektryczne i wózki platformowe
Pojazdy serii LXT/LXW są napędzane dwoma silnikami 10,5 kW na tylnej osi. Trójfazowe silniki 80 V są hermetycznie zamknięte i nie wymagają konserwacji. Inteligentny układ sterowania ich pracą zapewnia elastyczność zachowania podczas pracy oraz zapobiega utracie prędkości nawet podczas długiej jazdy pod górę. Maksymalna szybkość pojazdów LXT bez ładunku wynosi 25 km/h, a LXW do 23 km/h. Ciągniki elektryczne i wózki platformowe nowych serii można szybko i łatwo ładować bez otwierania maski dzięki gniazdu szybkiego ładowania bądź ładowarce pokładowej. Obie osi każdego z pojazdów posiadają hydrauliczne hamulce wielotarczowe. To skuteczne, ciche i trwałe rozwiązanie. Wózki wyposażono także w załączający się automatycznie elektryczny hamulec postojowy oraz moduł pozwalający na odzyskiwanie energii kinetycznej podczas hamowania.

LXT/LXW: Ciągniki elektryczne zoptymalizowane pod kątem użycia na rampach
Wyróżnikiem serii ciągników elektrycznych LXT i wózków platformowych LXW jest system dostosowania prędkości do kąta nachylenia wzniesienia, z którego zjeżdża pojazd. W zależności od wersji STILL Descent Speed Regulation (DSR) dokładnie rozpoznaje stopień pochyłości, uwzględnia aktualny ciężar ładunku i automatycznie dostosowuje prędkość do warunków, ingerując w pracę układu hamulcowego z tarczami w kąpieli olejowej. W wariancie standardowym prędkość jest ograniczana ręcznie do określonego limitu za pomocą przełącznika zjazdu ze wzniesienia. W opcjonalnie dostępnej wersji ECO system pokazuje nachylenie na wyświetlaczu i automatycznie ogranicza prędkość do określonej wartości. W opcji premium DSR automatycznie redukuje prędkość w zależności od nachylenia terenu i masy holowanego ładunku, bazując na wskazaniach pomiaru momentu obrotowego na silnikach napędowych. – To pierwszy na rynku tego typu system pozwalający na dokładny pomiar masy przyczepy – komentuje Rafał Pańczyk, Advanced Applications Manager STILL Polska. – System DSR nie tylko wspiera operatora w bezpiecznej jeździe po rampach, ale także zwiększa wydajność pracy. Pojazd porusza się z maksymalną bezpieczną prędkością nawet przy masie ciągnionego ładunku wynoszącej 35 ton – dodaje. To innowacyjne rozwiązanie zostało nominowane w kategorii specjalnej nagrody IFOY 2022.

Ciągnik elektryczny LXT i wózek platformowy LXW – ponadprzeciętna ergonomia i widoczność
Nowe ciągniki elektryczne i wózki platformowe STILL zaprojektowano pod kątem maksymalizacji komfortu pracy operatora, zapewnienia bezpieczeństwa jazdy, łatwości obsługi przyczep oraz prostoty integracji z rozwiązaniami IT. Fotel kierowcy daje szerokie możliwości regulacji. Kierownica nowego typu zapewnia dobry chwyt, a wyświetlacz STILL Easy Control daje na pierwszy rzut oka komplet potrzebnych informacji. Cała kabina jest amortyzowana i oddzielona od dodatkowo amortyzowanego podwozia. Dążąc do zagwarantowania jak najlepszej widoczności, zwiększono o 23 proc. powierzchnię okien i umożliwiono wyposażenie ciągników w kamerę cofania. Opcjonalnie pojazdy można wzbogacić dodatkowymi systemami oświetlenia – także z barwnymi oznaczeniami świetlnymi kierunku jazdy i sygnałami akustycznymi dla osób w otoczeniu wózka. Ciągniki elektryczne STILL LXT i wózki platformowe STILL LXW można łatwo zintegrować z systemami zarządzania flotą wózków widłowych takimi jak np. STILL neXXt fleet.

Polecamy poszerzony o materiały wideo artykuł na temat ciągników elektrycznych STILL LXT i wózków platformowych STILL LXW opublikowany w serwisie ConneXXt.pl: Innowacyjne ciągniki elektryczne STILL LXT/LXW.