10.07.2019

IFOY 2019 dla autonomicznego zestawu transportowego STILL

 

Przyznano IFOY - międzynarodową nagrodę dla wózka widłowego roku zwaną także intralogistycznymi Oscarami. W kategorii AGV i robotów zwyciężył autonomiczny ciągnik z ramami pozwalającymi na automatyczny załadunek, transport i rozładunek palet.

Prawdziwe innowacje wznoszą swoją dziedzinę na wyższy poziom. Zwycięzca w kategorii AGV i robotów intralogistycznych robi to w spektakularny sposób, kładąc fundamenty pod rozwój nowego rodzaju autonomicznych rozwiązań intralogistycznych – mówił w laudacji z okazji przyznania nagrody IFOY zestawowi transportowemu STILL LTX 50 Arno Reich, Starszy Wiceprezydent Deutsche Messe AG. Rzeczywiście, elektryczny ciągnik z możliwością jazdy autonomicznej oraz platformami rolkowymi to pierwsze w historii tak elastyczne połączenie funkcji automatycznego transportu ładunków, ich pobierania i odkładania.

Po umieszczeniu towaru na wchodzących w skład zestawu transportowego samojezdnych ramach ciągnik AGV przewozi ładunek do zadanych programem stacji przeładunkowych. Po dotarciu do celu wyposażone w systemem podnośnikowy STILL LiftRunner oraz przenośniki rolkowe ramy unoszą się, dostosowując swoją wysokość do punktu odbioru i – po potwierdzeniu pozycji – uruchamiają polecenie zsunięcia ładunku z ramy na wyposażoną w podobne rolki stację. Na analogicznych zasadach są w stanie pobierać z produkcji umieszczone w punktach przeładunku puste opakowania i transportować je do stref buforowych. Precyzję wykonywania ogółu zadań gwarantuje system czujników laserowych, zapewniający bezpieczną jazdę oraz pozycjonujący ramy względem stacji i ustawiający poziom przenośników rolkowych z dokładnością do 1 cm. – System jest skalowalny i łatwy do wdrożenia, a w razie potrzeby może być obsługiwany ręcznie. Rozwiązanie jest idealne do obsługi linii produkcyjnych i innych powtarzalnych zadań. Pełna automatyzacja podnosi niezawodność i bezpieczeństwo procesów, a do tego przynosi korzyści ekonomiczne – uzasadnia swój werdykt jury.

Jako główne korzyści wynikające z wdrożenia rozwiązania eksperci IFOY wyróżnili: zmniejszenie natężenia ruchu w zakładzie oraz przewidywalność i stabilność przepływu materiałów wpisujące się w koncepcję lean. W kontekście spodziewanego w pięcioletnej perspektywie wzrostu zapotrzebowania na podobne rozwiązania w tempie ok. 30 proc. rocznie, autonomiczny zestaw transportowy STILL LTX 50 doskonale wpisuje się w obecne potrzeby rynku.