19.01.2022

Dwie nominacje STILL do nagrody IFOY 2022

IFOY nominuje 2 rozwiązania STILL: system DSR i projekt Hase

W międzynarodowym konkursie dla najlepszych rozwiązań intralogistycznych IFOY 2022 nominowano system bezpieczeństwa ciągników elektrycznych STILL i całościową automatyzację STILL w firmie Hase Safety Group.

W tegorocznej edycji prestiżowego konkursu na najlepszy wózek widłowy i rozwiązanie intralogistyczne firma STILL została nominowana w dwóch kategoriach: produkt specjalny oraz całościowe wdrożenie magazynowe.

Nagroda IFOY to branżowy laur ceniony ze względu na transparentne kryteria selekcji zwycięzców oraz międzynarodowe jury złożone z renomowanych dziennikarzy reprezentujących niezależne media zajmujące się składowaniem i transportem wewnętrznym. Przyznająca nagrodę organizacja, sponsorowana przez Stowarzyszenie Transportu Materiałowego i Intralogistyki w ramach VDMA (Niemieckiej Federacji Inżynierów) i działająca pod patronatem Niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu, stawia sobie za cel dokumentowanie innowacyjności branży intralogistycznej i przyczynienie się do rozwoju jej konkurencyjności. W edycji 2022 kwalifikującą do rundy finałowej IFOY preselekcję przeszły dwa produkty STILL GmbH. W kategorii „Produkt specjalny” nominowano system wsparcia jazdy operatora STILL DSR (od ang. „Descent Speed Regulation” – regulacja prędkości zjazdu ze wzniesienia). Wśród najciekawszych „Całościowych wdrożeń magazynowych” znalazło się natomiast miejsce dla wykonanej przez STILL realizacji automatyzacyjnej w firmie Hase Safety Group.

Jak działa nominowany do „IFOY: Special of the Year” system STILL DSR?
Założeniem stojącym za systemem wsparcia jazdy operatora STILL DSR jest dostosowanie prędkości pojazdu podczas przemieszczania się w dół wzniesienia. Debiutujące wraz z serią ciągników elektrycznych i wózków platformowych STILL LXT 120-350 i LXW 20-30 rozwiązanie poprawia bezpieczeństwo jazdy na rampach i zwiększa wydajność pracy w tego typu zastosowaniach. Działa ono w oparciu o bezobsługowe hydrauliczne hamulce lamelowe w kąpieli olejowej, w które wyposażone zostały zarówno przednia, jak i tylna oś nowych pojazdów. Inteligentny dwuobwodowy układ hamulcowy jest sterowany elektrohydraulicznie. Hamulec na przedniej osi zaprojektowany jako system brake-by-wire. Żądanie hamowania jest rejestrowane na pedale hamulca za pomocą potencjometru. Zmniejszenie prędkości inicjuje hydraulicznie elektryczny zawór redukcyjny. Elektryczne sterowanie zaworem ciśnieniowym umożliwia nie tylko bardzo precyzyjne hamowanie, ale także aktywną ingerencję systemów wspomagania w hamulec zasadniczy. Ta techniczna konstrukcja umożliwia systemowi DSR regulację prędkości podczas zjazdu ze wzniesienia – nawet bez aktywnej interwencji kierowcy: zależnie od konfiguracji, redukcja szybkości jazdy odbywa się ręcznie lub automatycznie.

Co ma w sobie „Projekt Hase” nominowany w kategorii „IFOY: Integrated Warehouse Solution”?

Podczas rozbudowy i automatyzacji magazynu firmy Hase Safety Group AG, producenta rękawic roboczych z siedzibą we fryzyjskim mieście Jever, konwencjonalne wózki widłowe STILL zostały zastąpione rozwiązaniami automatycznymi. Istniejący system regałów został natomiast rozszerzony do 10 000 miejsc paletowych. W zmodernizowanym obiekcie funkcjonuje 75 sterowanych automatycznie pojazdów (AGV). Dzięki obrotowym skanerom laserowym zamontowanych na pojazdach, są one w stanie bezpiecznie poruszać się i ze sobą współpracować. W magazynie wykorzystano także trzy wózki systemowe VNA serii STILL MX-X oraz sześć wózków wysokiego podnoszenia EXV-SF najnowszej generacji – wszystkie wyposażone w umożliwiający jazdę automatyczną zestaw STILL iGo Systems.

Cieszymy się, że i tym razem do finałowego etapu konkursu IFOY zakwalifikowano dwa rozwiązania firmy STILL. Szczególną duma napawa fakt, że – choć długo byliśmy przedsiębiorstwem kojarzonym przede wszystkim z wózkami widłowymi – po raz kolejny z rzędu nominowano nasze kompleksowe rozwiązanie automatyzacyjne – mówi Paweł Włuka, Dyrektor Marketingu STILL. – To dowód na to, że jako firma idziemy z duchem czasu, reagujemy na trendy i kreujemy je, wychodzimy naprzeciw dzisiejszym i przyszłym potrzebom klientów oraz jesteśmy w stanie całościowo na nie odpowiadać. Mam nadzieję, że zeszłoroczne zwycięstwo w kategorii całościowych wdrożeń jest dobrym prognostykiem na edycję IFOY 2022. Niecierpliwie czekamy na testy i ogłoszenie wyników – dodaje. Wszystkie nominowane produkty i rozwiązania eksperci IFOY poddadzą szczegółowym analizom i testom w dniach 18-23 marca w Dortmundzie. Zwycięzcy konkursu pozostaną tajemnicą aż do finałowej IFOY Award Night, która odbędzie się 30 czerwca w BMW World w Monachium.